Rossita Dov Stoyanova

Les ouvrages et leurs auteurs.
Répondre
Françoise
Administratrice
Administratrice
Zodiaque : Poissons

Rossita Dov Stoyanova

Message par Françoise » vendredi 16 avril 2010 20:52

J'ai beaucoup aimé "Etincelle", une bulgaro-canadienne qui s'exprime par cette vidéo :

http://www.canada-culture.tv/BG/Rossita ... le-BG.html

Обгърната от зимния студ, таино се надявам да намеря в моите корени искрата, която ще ме стопли. Носталгията по детството ми в България е лесно убежище, завладявайки ме с магични звуци и ухания...
От тук, Кейп Спер, Нюфаундленд, най-източната точка на американския континент, очаквам изгрева, гледам на изток, към теб България. Теб, която напуснах съвсем малка... Ти продължаваш да ме очароваш.
В Канада вече от 20 години, колко българско остава още в мен?
Този метафизичен въпрос ме преследва от край време. Кoя съм аз? Каква съм наистина?
Канадка от български произход?
Френско говореща канадка от български произход?
Дву-езична?
Три-езична?
Полиглот?
Българо - френска Канадка?
Американизирана европейка?
Евро-Американка... Аз Самата?
Най-вероятно съм продукт на една българо-канадска синергия?!
В такъв случай, какво е то Българо – Канадка?
И така, предприемам освобождаващото търсене на моята същност произтичаща от преплитането на двете ми култури...

Прекосявам Канада от Атлантически до Тихи океан за да срещна българо-канадски артисти творящи в различни области: музика, живопис, театър, скулптура, поезия, архитектура, кино, съвременни танци… без да забравяме гастрономията.
От провинция на провинция, от океан до океан, в тяхния опит и творчество аз се докосвам до поезията, която свързва двете ни култури.
Очарована съм от жизнеността на тази общост. Понякога дори съм поразена от някои открития, например двата финни ресторанти в центъра на Saint-John’s, столицата на Нюфаундленд, принадлежащи на българи.
А тази скулптура на Нюфаундлендски кучета, която се издига сред паркa Порт Сигнал Хил в St-John’s е изваяна от българо-канадския скулптор Любен Бойков.
Във Ванкувер намерих Баница... Изглежда вкусна, нали? Баницата е типично българско ястие, както и киселото мляко... Бързо забравих за калориите, уверявам ви!
Моята първоначална главоблъсканица отстъпва място на ликуващ разцвет.
Ставам свидетел на едно културно взаимодействие, което отваря хоризонтите на творците и ги вдъхновява да създават чрез тяхното изкуство все по-разнообрани и интересни изражения.

Преплитането на две култури действа като катализатор на творенето .
Чувствам как се възвръщам към моите корени чрез универсалния език на искуството... Също се преоткривам в сърдечния и празничен български дух...
Нещо бохемско в мен събужда любов към свободата... Всъщност заради нея, Свободата, родителите ми са избрали Канада.

Répondre